Jak prawidłowo przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznych?

Możliwość komentowania Jak prawidłowo przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznych? została wyłączona
Jak prawidłowo przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznych?

Jak prawidłowo przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznych? Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne – zwłaszcza teraz, gdy rośnie świadomość społeczeństwa na temat powolnego wyczerpywania się zasobów paliw kopalnych. Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych, niekoniecznie ze względów ekologicznych, ale coraz częściej, aby zaoszczędzić na coraz droższych rachunkach za prąd. Czy jednak każdego stać na takie rozwiązanie? Jak przygotować się do jego realizacji i co sprawdzić, zanim podejmiemy decyzję? Wszystkie te i wiele innych omówimy w naszym artykule.

Na co należy zwrócić uwagę przed montażem fotowoltaiki?

Zanim w ogóle pomyślimy o zainstalowaniu czegoś takiego jak instalacja fotowoltaiczna, powinniśmy faktycznie zweryfikować możliwość czerpania energii ze słońca na naszej działce. Jeśli chodzi o lokalizację, najważniejsze jest sprawdzenie, czy w jej pobliżu nie znajdują się wysokie obiekty, które blokują światło słoneczne i zmniejszają wydajność całego rozwiązania. Dotyczy to głównie wysokich drzew i budynków. Jednak ich obecność nie jest tak ważna jak cień, który rzucają – warto sprawdzić, kiedy uderza w nasze budynki i gdzie trafiają panele fotowoltaiczne. Da nam to dużo do myślenia, a wyniki naszej analizy będziemy mogli przekazać wyspecjalizowanym firmom, które rozumieją sprawę.

Jak prawidłowo przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznych?

Jak prawidłowo przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznych?
Jak prawidłowo przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznych?

Ważne jest również, aby określić stopień zużycia energii elektrycznej w naszym domu podczas procesu przygotowania. Pamiętajmy, że mimo wielu zalet, panele fotowoltaiczne nie zawsze są skalowalne. Jeśli nie dostarczą nam odpowiedniej ilości energii zgodnie z naszymi potrzebami, mogą stać się nieskuteczne (a przynajmniej nie w taki sposób, jak wcześniej zakładaliśmy). Ważny jest również stan naszego dachu. Instalacja fotowoltaiczna zawsze była dla niego obciążeniem – moduł ważył do 20 kilogramów, a większość rozłożona była na niewielkiej powierzchni. Dodanie tego może ujawnić, że instalacja nie zadziałała dla nas. Warto również zwrócić uwagę na cenę całego rozwiązania.
Nie trzeba oszukiwać – ta opcja jest bardzo droga w prawie wszystkich przypadkach. Wpływa na to jednak wiele różnych czynników, z których najważniejsze to:

  • Wybór konkretnej firmy http://www.gmstarbud.pl/o_firmie/ – rynek PV jest bardzo konkurencyjny, a cena całej usługi zależy głównie od wyboru konkretnego instalatora, przynajmniej w zakresie instalacji (zwykle płaci się za producenta paneli lub instalatora jako pośrednik sprzedaży);
  • Powierzchnia naszego dachu – jeśli jest duża, prawdopodobnie będziemy chcieli wykorzystać ją w całości. To z kolei zwiększa wydatki;
  • Przeznaczenie – montaż instalacji PV na dachu zwykle wiąże się z większymi kosztami (bo większe jest też ryzyko dla firmy podejmującej się tego przedsięwzięcia – praca na wysokości wszędzie wiąże się z dodatkowymi kosztami);

Najlepsza realizacja fotowoltaiki :

 

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Najczęstszym miejscem instalacji paneli fotowoltaicznych są dachy. Pochłania najwięcej światła słonecznego i jest na nie wystawiony przez najdłuższy czas w ciągu dnia. Jednak jego powierzchnia nie zawsze pozwala na umieszczenie na nim dużych modułów fotowoltaicznych. Nie oznacza to jednak, że musimy je porzucić – możemy po prostu zmienić ich przeznaczenie. Może to być dowolna odpowiednio oświetlona część naszej działki – ogród, podwórko, a nawet ściany budynku.

Co mogę zyskać inwestując w fotowoltaikę?

Oprócz wspomnianych już na wstępie korzyści ekonomicznych związanych z oszczędnością zużycia energii elektrycznej, montaż instalacji fotowoltaicznych może przynieść wiele innych korzyści. Obejmują one:

  • Zabezpieczenie przyszłości dzieci – instalacje fotowoltaiczne wystarczą na co najmniej kilka pokoleń – więc jednorazowa inwestycja przekłada się na długoterminowe oszczędności; kto wie, może kiedyś uda się na tym zarobić?
  • Zwiększ wartość domu lub działki – panele fotowoltaiczne są teraz w stanie podnieść cenę działki lub domu znacznie bardziej niż ich koszt;
  • Niezależność od paliw kopalnych – w niepewnych czasach ważne jest, aby być jak najbardziej samowystarczalnym i niezależnym od zewnętrznych firm – fotowoltaika jest w tym bardzo skuteczna;
  • Czysta energia – Korzystanie z paneli słonecznych nie powoduje żadnych zanieczyszczeń, co z kolei czyni je bardziej przyjaznymi dla naszej planety.
    podsumować

Istnieje wiele powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na instalację systemów fotowoltaicznych. Wynika to prawdopodobnie z zalet całego rozwiązania, jego popularności (nawet „solar boomu”, jeśli można to tak nazwać) oraz dotacji, jakie rządy wciąż oferują osobom i firmom decydującym się na fotowoltaikę. Jeśli dysponujemy również odpowiednim budżetem na jego realizację, prosimy o nie wahanie się. Jak uważa wielu analityków, nadszedł czas, aby wejść w ten biznes, zanim stanie się naprawdę drogi.

Virtussun fotowoltaika
ul. Lipinowska 27
87-100 Toruń
696 200 000
www.virtussun.pl
GM Starbud fotowoltaika
Składowa 25
27-200 Starachowice
518480305
www.gmstarbud.pl