Stare miasto w Guimãraes

Planując urlop za granicą, warto wziąć pod uwagę nieco inny kierunek, niż te najczęściej wybierane przez polskich turystów. Celem naszej podróży może być na przykład Portugalia, piękny, zróżnicowany, a zarazem przyjazny klimatycznie i turystycznie kraj na zachodnich krańcach kontynentu europejskiego. Portugalia to prawdziwy kraj kontrastów, tradycja miesza się tu z nowoczesnością, a zabytki dawnych kultur tworzą prawdziwą mieszankę oddziaływań fenickich, rzymskich, arabskich.

Guimarães

Jednym z najciekawszych miejsc w tym kraju zajmującym mniej więcej jedną szóstą powierzchni całego Półwyspu Iberyjskiego, jest miasto Guimãraes, leżące na północy kraju. W 2012 roku miasto to było Europejską Stolicą Kultury, jako trzecie miasto portugalskie, po Lizbonie i Porto. Dzięki temu Guimãraes mogło dokonać renowacji swojego przepięknego, zabytkowego centrum. To miasto to kolebka Portugalii, jej pierwsza stolica i miejsce narodzin pierwszego króla, Alfonsa I Zdobywcy. Stara część zachowała do dzisiaj wąskie brukowane uliczki i średniowieczne kościoły. Na wzgórzu znajduje się potężny zamek z X wieku, możemy także odwiedzić pałac książąt z rodu Bragança, z którego wywodzili się  portugalscy królowie.

Stare miasto w Guimãraes zwiedzisz z serwisem empiktravel.pl

Jeżeli chcemy zwiedzać Portugalię na własną rękę, najwygodniejsze będzie podróżowanie samochodem. Wtedy bez problemu możemy zobaczyć zarówno stolicę kraju, Lizbonę, Guimãraes na północy, ewentualnie wyprawić się na południe, do Algarve, by odpoczywać na tamtejszych plażach.

Dodaj komentarz