Miejsce produkcji znakomitego wina, czyli turystyka w Porto

Portugalia nie jest może tak popularnym miejscem podróży turystycznych, jak powiedzmy Hiszpania, a szkoda. Ten najbardziej na zachód wysunięty skrawek Europy był niegdyś miejscem śmiałych wypraw żeglarskich mających na celu odkrywanie nowych światów. Z dawnej kolonialnej potęgi zostało niewiele, w posiadaniu Portugalii są nadal Azory, archipelag składający się z dziewięciu wysp wulkanicznych, leżący około 1500 kilometrów od wybrzeży tego kraju.

porto

Niemniej jednak Portugalia jest bardzo ciekawym i atrakcyjnym pod względem turystycznym miejscem. Tutaj, jak kalejdoskopie, można zobaczyć mozaikę dawnych kultur, rzymskiej, fenickiej, arabskiej i europejskiej.  To w tym kraju produkuje się bodaj najsłynniejsze wino świata, mianowicie porto. Tradycja produkcji wina sięga jeszcze czasów rzymskich, a pięknie położone na górskich stokach winnice możemy podziwiać w regionie Alto Douro. Miastem, w którym powstaje to znakomite wino, jest oczywiście Porto, drugie co do wielkości miasto, położone w północnej części kraju.

Tutaj znajdują się nie tylko wielkie wytwórnie porto, ale także mnóstwo ciekawych zabytków i malowniczych miejsc. Należy do nich na przykład piękny bulwar nad rzeką Douro, główna ulica Praca da Liberdade z pomnikiem Piotra IV, czy wspaniała ulica handlowa Rua de Santa Catarina. Warto odwiedzić gotycką katedrę i piętnastowieczny kościół oraz muzeum poświęcone urodzonemu w tym mieście twórcy kolonialnej potęgi państwa, księciu Henrykowi Żeglarzowi.

Dodaj komentarz