Jak działają systemy RFID?
5 mins read

Jak działają systemy RFID?

Jak działają systemy RFID? Coraz popularniejsza technologia RFID w dużym stopniu zmieniła obraz współczesnego rynku. Dzięki niej rozwiązano wiele problemów, które czasami wydawały się nie do pokonania. Jednak nie każdy z nas wie, jak działa powyższy system i czemu zawdzięcza swoją niespotykaną skuteczność. Jaka jest rola nośnika danych? Co robi czytnik RFID? Co powinniśmy wiedzieć o antenach RFID? Jak działają systemy RFID? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższych artykułów, które z pewnością rozwieją wątpliwości czytelników.

Nośnik danych – jaką pełni funkcję?

Jeśli zdecydujemy się zdefiniować tagi RFID, to możemy powiedzieć, że są to małe elementy mocowane do przedmiotów za pomocą kleju. Czasami do tego celu używa się nitów. Etykiety występują w formie naklejek, żetonów lub małych pudełek. Co ciekawe, w zdecydowanej większości nie potrzebują one źródła zasilania, gdyż zasilane są z anteny nadajnika. Są w stanie czytać przedmioty z odległości 0,5 metra, a nawet 5 metrów. Z ciekawości warto wspomnieć, że w branży transportowej i logistycznej bardzo często stosuje się tagi aktywne, które mają mniejszą baterię dla zwiększenia zasięgu działania. Średnią ocenę można podzielić na trzy części. Pierwszy to prosty układ elektroniczny składający się z pamięci i mikroprocesora. Dzięki niemu możliwe jest przechowywanie i przetwarzanie danych czy przesyłanie sygnałów radiowych. Druga część to antena komunikacyjna, która służy do wysyłania lub odbierania sygnałów. Ostatnią częścią jest skorupa. W rzeczywistości jest to plastikowa karta, kapsułka, papier, pojemnik lub folia samoprzylepna.

Czytnik RFID – co potrafi?

Dzięki czytnikowi nie trzeba być ekspertem, aby stwierdzić, że identyfikacja RFID jest prawdziwa. co to jest? Otóż ​​są to wyspecjalizowane urządzenia stacjonarne lub mobilne wyposażone w moduły transmisji radiowej, czyli anteny, dzięki którym mogą wysyłać i odbierać dane do i z tagów. Z czystej ciekawości warto wspomnieć, że czytnik może być stacjonarny lub działać jako tradycyjny skaner ręczny – to kwestia osobistych preferencji. Nie ma problemu z wbudowywaniem ich w urządzenia elektroniczne czy instalacją w pojazdach. Typowy czytnik RFID posiada gniazdo na jedną z dwunastu anten. W niektórych przypadkach zintegrowany czytnik może być idealnym rozwiązaniem. Charakteryzują się wbudowaniem w obudowę anten i elektronicznych czytników chipów, co z pewnością jest bardzo zaskakujące i nowatorskie.

Anteny RFID – co powinniśmy wiedzieć?

Jak działają systemy RFID?
Jak działają systemy RFID?

Kolejnym niezwykle ważnym elementem systemu RFID jest antena RFID, której zadaniem jest zasilanie pasywnych tagów RFID za pomocą fal radiowych odbieranych przez antenę tagów. Ponadto odbiera sygnały elektromagnetyczne nadawane przez transponder znacznika i przesyła te sygnały do ​​czytnika. Na rynku elektronicznym istnieje wiele różnych anten. Ich dobór bywa czasem bardzo problematyczny, szczególnie jeśli zależy nam na doborze ich do konkretnego środowiska pracy. Do najpopularniejszych rozwiązań należą anteny z polaryzacją liniową i kołową. Pola elektryczne tych pierwszych sięgają bardzo daleko, a poza tym ich moc jest całkiem zadowalająca, więc penetracja poszczególnych materiałów nie stanowi problemu. W praktyce oznacza to, że łatwiej jest czytać etykiety. Co do anten okrągłych – są one mniej czułe na orientację znaku, dzięki czemu znak można odczytać bez problemów nawet pod dużymi kątami.

Jak działają systemy RFID?

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że podstawowy system RFID różni się tym, że posiada dwa układy elektroniczne. Pierwszym z nich jest czytnik, który zawiera generator wysokiej częstotliwości, obwód rezonansowy oraz woltomierz, dzięki któremu możemy poznać wartość napięcia. Drugim elementem systemu jest transponder, zwany potocznie tagiem itp. Posiada obwód rezonansowy dostrojony do częstotliwości sygnału, na co z pewnością warto zwrócić uwagę. Istotną kwestią jest umiejscowienie anten czytnika i transpondera – zazwyczaj są one umieszczone w pewnej odległości, ale ważne jest, aby cewki były sprzężone magnetycznie. Technologia RFID wytwarza pole magnetyczne, które zasila mikroprocesor. W praktyce czytanie jest bardzo szybkim procesem, trwającym najwyżej kilka sekund. Jeśli chodzi o maksymalny zasięg systemu, to mówi się, że jest on równy dwukrotności średnicy anteny czytnika.