Dlaczego alkoholizm jest chorobą społeczną?

Możliwość komentowania Dlaczego alkoholizm jest chorobą społeczną? została wyłączona
Dlaczego alkoholizm jest chorobą społeczną?

Dlaczego alkoholizm jest chorobą społeczną? Każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która nadużywała alkoholu. Każdego roku wiele osób boryka się z problemami alkoholowymi. Czym więc właściwie jest alkoholizm? Otóż ​​alkoholizm definiuje się jako przewlekłą chorobę, z którą osoba uzależniona może walczyć aż do śmierci.

Alkoholizm jest chorobą niebezpieczną, ponieważ, jak pokazują statystyki, prawie połowa uzależnionych umiera z jego powodu. Należy również zauważyć, że alkoholizm jest chorobą psychiczną, na którą cierpią najczęściej osoby bardziej wrażliwe od innych i nie radzące sobie z codziennymi problemami.

Dlaczego alkoholizm jest chorobą społeczną?

Otóż ​​przede wszystkim należy stwierdzić, że przewlekły alkoholizm prowadzi do zaburzeń alkoholowych, osoba uzależniona nie będzie w stanie samodzielnie zapanować nad swoim upojeniem alkoholowym i będzie spożywać coraz więcej substancji alkoholowych, co może doprowadzić nawet do śmierci takiego alkoholika. osoba. Należy również pamiętać, że problemy alkoholowe są równie niebezpieczne jak cukrzyca czy depresja iw żadnym wypadku nie należy ich bagatelizować. Dlatego gdy zauważymy, że bliska nam osoba ma taki problem, warto podjąć różne działania, aby jak najszybciej wydobyć tę osobę z problemu. Jednocześnie należy pamiętać, że leczenie alkoholizmu jest skuteczne tylko wtedy, gdy osoba uzależniona chce w pełni wyzdrowieć.

Skuteczność terapii alkoholowej zależy od wielu czynników, a mianowicie od tego, czy pacjent jest leczony w ośrodku zamkniętym, czy w ośrodku otwartym. Bo pożądany efekt w zamkniętym ośrodku alkoholowym jest znacznie szybszy, bo pacjent może całkowicie odizolować się od znajomych, którzy mogliby go namówić do dalszego picia, a poza tym taka osoba otrzymuje w tym miejscu kompleksową opiekę lekarską. Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu są obecnie chętnie wybierane przez osoby uzależnione, ponieważ przynoszą znacznie większą efektywność w ich działaniu. Warto również zaznaczyć, że Wojewódzkie Ośrodki Leczenia Uzależnień i Współuzależnień od Alkoholu pomagają również osobom uzależnionym od alkoholu oraz udzielają wsparcia psychologicznego rodzinom takich osób. Najważniejszą rzeczą w rozwiązaniu tego problemu jest gotowość do jego rozwiązania.

Leczenie alkoholizmu

Alkoholizm jest chorobą społeczną, ponieważ przyczynia się do zjawiska, które naukowcy określają mianem socjopaty alkoholizmu. Obecnie, jak pokazują badania, coraz więcej młodych dorosłych rozpoczyna swoje przygody, tylko po to, by zacząć pić w szybszym tempie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dzieje się tak, ponieważ ludzie, którzy popadają w alkoholizm, sami nie dostrzegają powagi problemu i myślą, że mogą przestać pić, kiedy tylko zechcą, ale rzeczywistość jest zgoła inna.

Dlaczego alkoholizm jest chorobą społeczną?
Dlaczego alkoholizm jest chorobą społeczną?

Należy pamiętać, że regularne intensywne picie może zaszkodzić nie tylko zdrowiu fizycznemu (np. w postaci marskości wątroby), ale także psychicznym, gdyż w mózgu osoby uzależnionej zachodzą nieodwracalne zmiany (np. schizofrenia , zaburzenia lękowe, utrata pamięci, zaburzenia osobowości). Dlatego bardzo ważne jest, aby działać szybko, gdy zauważymy, że ludzie wokół nas zaczynają mieć problem z piciem. Obecnie w wielu miejscach w Polsce istnieją ośrodki odwykowe, wierzę, że każdy znajdzie taki, który będzie mu odpowiadał. Główną cechą zamkniętej odwyku alkoholowego jest to, że w przeciwieństwie do terapii otwartej, zamknięta terapia alkoholowa dla alkoholików jest bardzo surowa, po której uzależniony może natychmiast wrócić do domu i ponownie zacząć pić. Wyrzeczenie i ciągłość leczenia są również niezwykle ważne w leczeniu alkoholizmu.

Równie ważne jest wsparcie bliskich pacjenta, aby nie czuli się samotni w tym trudnym czasie. Trzeba też zaznaczyć, że ośrodki odwykowe zamknięte dla alkoholików są dostępne dla osób w każdym wieku, ale jak pokazują statystyki, zaczynają do nich trafiać coraz młodsze osoby. Ponadto zamknięte leczenie alkoholików pozwala na regularne spotkania z psychiatrami, psychologami i terapeutami. To bardzo ważne pytanie, kiedy wychodzimy z alkoholizmu. Jeśli chodzi o zamknięte ośrodki dla alkoholików, zwykle przebywa się w nich od dwóch do czterech tygodni. Zakwaterowanie w prywatnym ośrodku zamkniętym kosztuje około 4000 zł za dwa tygodnie i 6000 zł za 4 tygodnie.